Koleżanki i Koledzy!
Sport dziejący się tu i teraz przykuwa naszą uwagę. Ekscytuje też jego przyszłość. Wymyka się często refleksji historycznej, bywa nawet, że w tej perspektywie jest lekceważony. Tymczasem sportowa historia jest niezwykle cenna. Nie tylko z tego powodu, że przypomina o zwycięstwach, ale również dlatego, że kojarzy się z młodością, radością i wolnością.
Dla wielu warunki ku temu stwarzał Akademicki Związek Sportowy – wyjątkowa, ponad wiekowa, wspólnota. Współuczestnictwo w niej wzmacniało przywiązanie do własnej Almae Matris, czyniło realną ideę kalokagatii – symbiozy przymiotów ciała i ducha. To również nie przypadek, że losy AZS tak mocno splatały się z dziejami naszej ojczyzny.
Uważamy, że pamięć tego „zbiorowego doświadczenia” godna jest troski i utrwalania w świadomości młodego pokolenia Polaków. Służyć temu będzie powstające Wirtualne Muzeum Dziejów AZS, które mocą nowoczesnych technologii ożywi historię symbiozy sportu i Akademii od końca XIX wieku po próg III tysiąclecia.
Brakuje nam w Polsce archiwów sportowych, repozytoriów o sportowym profilu, muzea sportu są nieliczne. Gros dokumentów o jego historii znajduje się w rękach prywatnych, a instytucje sportowe takich materiałów zwykle nie traktują priorytetowo.
Apelujemy zatem do wszystkich Ludzi AZS, sięgnijcie do swojej pamięci i podzielcie się z nami wspomnieniami!
Tamte zdarzenia tkwią w fotografiach, w starych dokumentach, dyplomach, medalach, plakatach, w sprzęcie sportowym… Jeśli tę spuściznę, ilustrującą choćby wycinek historii AZS, pragniecie ocalić od zapomnienia i bezpiecznie zachować, prosimy o kontakt:
Dzięki Wam ma szansę powstać unikalna baza danych dotyczących tej legendarnej organizacji, którą współtworzyliście! Poddane digitalizacji własne pamiątki i wspomnienia odnajdziecie zarówno w Muzeum, jak i w publikacjach o dziejach Akademickiego Związku Sportowego.
Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej muzeumazs.umcs.pl, na której znajdziecie Państwo informacje o postępach naszych prac.
Instytut Historii Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
20-031 Lublin
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 4a, pok. 304
Ze sportowym pozdrowieniem Zespół Wirtualnego Muzeum AZS